News

2018 Nebraska Music Education Association All-State Ensembles


The annual Nebraska Music Education Association All-State Ensembles were held Nov. 14-16 in Lincoln. Below is the list of Lincoln Public Schools students selected for the ensembles.

East High School

  • Sarah Melton, alto sax
  • Enya Zhu, violin
  • Clarissa Tan, violin
  • Anna Cooper, violin
  • Carmen Hillhouse, violin
  • Ealynn Hsu, violin
  • Larissa Myers, violin
  • Blake Welch, tuba
  • Liz Andersen, violin
  • Anna Little, violin
  • Erin Makinson, viola
  • Emma Williams, clarinet
  • Katherine Schmit, trumpet
  • Alyse Monismith, clarinet
  • Savana Brakeman, trumpet
  • Aiden Knopik, string bass
  • Alexis Crist, soprano
  • Sydney Auman, alto
  • Alyssah Shane, alto
  • Celeste Hellbusch, soprano
  • Jenna Reiners, trumpet
  • Minjae Song, clarinet
  • Kenneth Ou, violin
  • Sydney Maddox, cello
  • Richard Batelaan, alto sax
  • Matt Duhs, tenor
  • Micah Friesen, tenor
  • Turner Linafelter, bass
  • Garrett Brown, bass
  • Connor Peterson, cello
  • Ben Jacobsen, violin
  • Ethan Welsh, string bass
  • Dylan Chapin, cello
  • Pierce Yates, cello
  • Rares Ciobanu, violin
  • Anna Kruse, viola
  • Luke Long, string bass
  • Alyssa Schwinck, viola  

Lincoln High School

  • Luke Moberly
  • Jack Amen
  • Jacob Vanderford
  • Emma Harner
  • Natalie Holding
  • Neive Rodriguez
  • Serina Kendrick
  • Eric Lesiak
  • Sonja Rebarber
  • Johanna Schubert
  • Maxine Parry 

North Star High School

  • Rylie Eilers, band
  • Abigail Taber, band
  • Jacob Vollbrect, band
  • Jack Thomas, choir
  • Hannah Farr, orchestra
  • Josh Henning, orchestra
  • Gabby Notter, orchestra

Southeast High School

  • Dani Bare, viola
  • Brett Foster, alternate: double bass
  • Elyssa Post, violin
  • Isaac Rippeteau, cello
  • Wolfgang Sturm, trombone
  • Nicole Tinius, viola
  • Catherine Wedin, violin
  • Allison Fitzsimmons
  • Kinsey Knorr
  • Matea Jerkovic, clarinet
  • Gabi Lawrey, oboe
  • Laurel Mitchell, oboe
  • Taylor Velgersdyk, clarinet
  • Luke Anderson, trombone

Southwest High School

  • Sarah Koca
  • Lena Millwood
  • Ella Pike
  • Kate Berzonsky
  • Maddie Nelson
  • Rebecca Gross
  • Gabrielle Roesch
  • Regan Cisar
  • Tessa Feeney
  • Chloe Peters
  • Brynn Sundquist
  • Liam Millwood
  • Nicole Solberg
  • Jake Meyer
  • Violet Hudson
  • Foster Moon
  • Avery Florea
  • Zachary Bushard
  • Eli Brown
  • Hayden Fuelberth
  • Tyler Arnold
  • Michael Fraley
  • Maddie Rushing
  • Rachel Fisher
  • Elaine Bai, clarinet
  • Rose Curtis, clarinet
  • Christian Dahlman
  • Grace Cho
  • Mikaylah Lange
  • Olivia McBeth
  • Lars Pedersen
  • Katie Wieseler
  • Lindsey Blehm
  • Zoey Moser
  • Sam Rader

Congratulations to all of the students selected. Visit the NMEA website for more information.


Published: November 16, 2018, Updated: November 19, 2018